18 Şubat 2014 Salı

Bilgisayar Mühendisi Olmamanız İçin 10 Neden

Bilgisayar mühendisliği sizin sandığınız gibi basit bir mühendislik dalı değil. İşte neden bilgisayar mühendisliği seçmemeliyizin 10 kanıtı.

 1. İnsanların kafasındaki bilgisayar mühendisi algısı:  

  10 kişiye bilgisayar mühendisi ne yapar diye sorduk 8 popüler cevap aldık.Evet 8 i de yanlıştı. Şunu rahatlıkla söylemeliyiz ki bilgisayar mühendislerine format atmak ve bir site/hesap hacklemek öğretilmez.
 2. Anne - baba ve akrabaların bitmeyen soruları


  Okuduğun bölümün adı bilgisayar mühendisi olunca, evdeki tüm bilgisayarla ilişkili konularda aranan adam olursun ve süpriz... sorulan soruların cevabını çoğu zaman sen de bilmezsin.
 3. Bana stackoverflow'un adını duymamış birini getirin, size bilgisayar mühendisi olmadığını kanıtlayayım.  Bilmeyenler için, kodlama ile ilgili tıkandığınız ne varsa, google ile arayın ve bu siteye ulaşın. Bazen o kadar çok haşir neşir olursun ki ailenden çok gördüğün olur.
 4. İnsanların sana bakışları


  Özellikle yurt dışında yaşıyorsanız ve bilgisayar mühendisliği (I.T.) okuduğunuzu söylerseniz, sizi artık bu şekilde görür.
 5. Göz bozukluğu  Sağlam gözlerle girdiğin bölümden, bilgisayar ekranına bakmaktan gözlüklü olarak çıkman muhtemeldir. En kötü mezun olduktan sonra 5 sene içinde ya bozulmaya başlar ya da numaran artar. Kesin bilgi! yayalım :)
 6. Ucu bucağı görünmeyen algoritmalar

  Bu algoritmayı hayatında tatmamış bir bilgisayar mühendisi olmaz. Sokakta, hatta cafe'de yüksek sesle Dijkstra demeyin kötü sonuçları olabilir :)
 7. Hiçbir zaman anlayamadığın, kodun çalışmamasına sebep olan ve saatlerini alan o ufak hata

 8. Kodun herhangi bir yerinde konulmayı  bekleyen "}" işareti


  Notepad++ tipi bir program kullanıyorsan, bir de programdaki kodlar boyunu aştıysa geçmiş olsun sana kardeşlik.
 9. Bir türlü dur, durak bilmeyen teknolojideki hızlı değişme


  Bundan 10 sene önce telefon ile hiçbir işi olmayan bilgisayar mühendisleri bu gün artık telefonlara da program yazıyor. Doğal olarak bilgisayar yetmiyormuş gibi, teknolojinin yeni alanları da bilgisayar mühendislerinin iş alanı oluyor ve bilmeniz, takip etmeniz gereken şeyler de bir o kadar hızla değişiyor.
 10. Bilgisayar mühendisinin kod yazarken istediği / gerçekte olan

  Hemen herkes bilgisayar mühendisinin yaptığı kodlama sonucunda böyle bir şey olacağını sanar:


  Oysaki gerçek budur:

2 yorum:

 1. En iyisi az daha okuyup ormancı olmak :)

  YanıtlaSil
 2. orman mı kaldı memlekette :) yurt dışında yüksek lisans diyorsan bak o olur :D

  YanıtlaSil

Sabaha kadar açığız!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...